Ważne:

rozmiar czcionki: A A A
|
date: 16.01.2022
name-day: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
Serwis Samorządowy PAP Lokalna Grupa Działania Lokalna Grupa Rybacka Wrota Ziemi Łukowskiej

Usługi opiekuńcze i teleopieka

published: 2020-06-25

Od 28 stycznia 2020 roku na terenie Gminy Kłoczew realizowany jest projekt dotyczący deinstytucjonalizacji osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i chorych poprzez wprowadzenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych Pod obco brzmiącym terminem ,,Deinstytucjonalizacja” kryje się przejście od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej.

            Środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na projekt p.n. „Wprowadzenie usług środowiskowych oraz teleopieki dla osób zależnych na terenie Gminy Kłoczew” pozyskało Biuro Doradczo-Księgowe J&J Iga Próchniak-Czapla w partnerstwie publiczno-prywatnym ze Specjalistycznymi Gabinetami Lekarskimi ,,Zdrowie” i z Gminą Kłoczew.

Kto może otrzymać pomoc?

            Pomoc otrzymają osoby mieszkającej na terenie Gminy Kłoczew, osoby starsze – po 65 roku życia, długotrwale chore, niepełnosprawne, samotne.

USŁUGI OPIEKUŃCZE W ŚRODOWISKU

            Opieką obejmiemy 20 pacjentów. W szczególności będzie to pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego oraz opiekę higieniczną. Pomoc psychologa, terapeuty zajęciowego przyczyni się do odbudowy i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społecznym. Dzięki pracy fizjoterapeuty umożliwimy pacjentom rehabilitację w domu, polegającą na aktywizowaniu i usprawnianiu czynności ruchowych. W ramach projektu zapewnimy dostęp do bezpłatnej wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego co przyczyni się do poprawy ich kondycji fizycznej, która ma największy wpływ na samodzielność.

USŁUGI TELEOPIEKUŃCZE

            Opiekę otrzyma 40 osób, które otrzymają opaskę/ bransoletkę upadkowo-alarmową z przyciskiem SOS. Korzystanie z tego typu rozwiązania, zapewnia zarówno osobom samotnym spokojne samodzielne życie, a także członkom ich rodzin poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia lub upadku bransoletka umożliwia natychmiastowe wysyłanie sygnału alarmowego i połączenie się z Centrum Alarmowym, a tym samym uruchomienie stosownej procedury alarmowej i uzyskanie właściwej pomocy. Nowością w ramach projektu są również bezpłatne konsultacje lekarskie z których może skorzystać każdy pacjent a także możliwość zdalnego wystawiania e-recepty tzw. Telemedycyna.

REKRUTACJA

            Aby zostać uczestnikiem projektu należy wypełnić Formularz Zgłoszeniowy wraz z niezbędnymi załącznikami. Dokumenty dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kłoczewie, ul. Długa 67A, 08-550 Kłoczew, tel. 25 75 43 179, oraz w Biurze Projektu w Dęblinie na ul. Okólnej 18.

Komplet dokumentów należy złożyć w Biurze Projektu.

Biuro Projektu czynne jest pn-pt w godz. 7:30-15:00.

Szczegóły można uzyskać pod numerem tel. 506 362 572.