Ważne:

rozmiar czcionki: A A A
|
date: 20.06.2019
name-day: Bogny, Rafaeli, Rafała
Serwis Samorządowy PAP Lokalna Grupa Działania Lokalna Grupa Rybacka Wrota Ziemi Łukowskiej
Gmina Kłoczew dla Niepodległej
print
published: 2018-11-15 09:11:22

Gmina Kłoczew dla Niepodległej Święto Niepodległości obchodzone jest w gminie Kłoczew każdego roku, jednak 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę celebrowana była w Kłoczewie w wyjątkowy sposób. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kłoczewie oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. 

Następnie korowód ze sztandarami na czele przemaszerował pod Krzyż Poległych Legionistów. Delegacje reprezentujące samorząd, jednostki organizacyjne, stowarzyszenia i szkoły złożyły wiązanki kwiatów w asyście harcerzy. W tym wyjątkowym dniu słowa do zgromadzonych mieszkańców gminy skierował Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski. Dalsza część uroczystości odbywała się w hali sportowej w Kłoczewie.  Pochód do hali prowadziły drużyny harcerskie a tuż za nimi zespoły ludowe niosły 15 metrową flagę.

Dla uczestników imprezy przygotowano wiele atrakcji, między innymi wystawy i stoiska dotyczące lokalnych bohaterów zasłużonych w walkach o niepodległość ojczyzny min.  Janie Kupczyku i kmdr. por. Robercie Kasperskim. Szkoły prezentowały sylwetki swoich patronów lub tematyczne wystawy historyczne.

Dla najmłodszych zorganizowano stoiska animacyjne, na których dzieci własnoręcznie mogły składać modele samolotów, kwiaty origami, wykonać prace plastyczne lub pomalować twarze w barwy narodowe. Dodatkową atrakcją dla uczniów była gra terenowa „Z historią lokalną za pan brat”, podczas której grupy dzieci i młodzieży podążały śladem lokalnych wydarzeń i postaci historycznych.  Wszystkich przybyłych na uroczyste odchody jubileuszowego Święta Niepodległości częstowano ciepłym lub słodkim poczęstunkiem.

Wyjątkowy charakter tej uroczystości podkreślały występy artystyczne Chóru Dziecięcego GRH „Żołnierze września 1939 Garnizonu Dęblin” oraz zespołów ludowych „Kłoczewiacy”, „Czerniczanki z Kapelą” i „Kawęczyn”. Wspólnie śpiewano pieśni i piosenki patriotyczne. Atmosferę jedności i radości wyrażono we wspólnym, spontanicznym tańcu narodowym – Polonezie. Mieszkańcy gminy Kłoczew po raz kolejny dowiedli, że z ochotą angażują się we wspólne tworzenie i przeżywanie ważnych uroczystości pielęgnujących kulturowe i historyczne dziedzictwo naszego regionu i kraju.

Gmina Kłoczew dla Niepodległej

Kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

go back