Ważne:

rozmiar czcionki: A A A
|
data: 26.03.2019
imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Serwis Samorządowy PAP Lokalna Grupa Działania Lokalna Grupa Rybacka Wrota Ziemi Łukowskiej
Dożynki Gminne 2018
print
opublikowano: 2018-09-06 14:25:32

Dożynki Gminne 2018 26 sierpnia 2018 r. w miejscowości Stare Zadybie odbyły się Dożynki Gminy Kłoczew. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna sprawowana przez Proboszcza Parafii Żelechów – Księdza prałata Eugeniusza Filipiuka oraz Proboszcza Parafii Kłoczew – kanonika Marka Kota. Homilię wygłosił kanonik Marek Kot. Następnie Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski powitał przybyłych gości i rolników kierując do tych ostatnich podziękowania za trud i niełatwą pracę, a także zaznaczając wielką wartość tradycji i kultury wsi, która poprzez zwyczaj dożynkowy wyraża szacunek do ludzi pracujących na roli i do przyrody.

Po przemówieniach wójta i gości odbył się tradycyjny obrzęd przekazania chleba włodarzom gminy Kłoczew przez starostów dożynkowych: panią Mariolę Całka i pana Andrzeja Storczyka. Ceremonii towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez zespół ludowy „Czerniczanki z Kapelą” oraz młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie. Delegacje wieńcowe z 11 miejscowości gminy Kłoczew prezentowały kolejno wieńce i typowe przyśpiewki dożynkowe.

Kolejnym punktem programu był festyn dożynkowy, podczas którego odbyło się wiele koncertów. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Parszinskije Zori”, który przyjechał na specjalne zaproszenie z obwodu goreckiego w Białorusi. Następnie na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe „Kłoczewiacy” i „Kawęczyn”, Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie i gwiazda muzyki Disco-Polo „NON STOP”. Festyn dożynkowy zakończyła zabawa taneczna z zespołem „RELAX”.

 Na placu imprezy przygotowano wiele atrakcji tj. stoiska dożynkowe miejscowych stowarzyszeń i sołectw prezentujące rękodzieło ludowe i dawne przedmioty używane w gospodarstwach domowych, a także przysmaki kuchni regionalnej. Dzięki hojności sponsorów dzieci mogły za darmo korzystać z urządzeń rekreacyjnych.

W trakcie Dożynek Gminnych 2018 przeprowadzono dwa konkursy. Jury w składzie: Agnieszka Sztelmach, Agnieszka Markiewicz, Anna Żaczek dokonało oceny wieńców przyznając nagrody w konkursie na „Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Kłoczew 2018” następującym delegacjom:

I miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka

II miejsce – Sołectwo Nowe Zadybie / Stowarzyszenie Kobiet „Wola Zadybska +”

III miejsce – Chór Gminy Kłoczew / Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn

Komisja Konkursowa podkreśla wysoki poziom wykonania wszystkich wieńców dożynkowych, staranność, różnorodność użytych materiałów naturalnych, zastosowanie tradycyjnych konstrukcji oraz umiejętne włączenie symbolów narodowych w wieńce dożynkowe z racji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jury w tym samym składzie oceniło również stoiska przygotowane w ramach konkursu na „Najciekawsze Stoisko Dożynkowe 2018” przyznając następujące nagrody:

I miejsce – Stowarzyszenie kobiet „Wola Zadybska+”

II miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn

III miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Przykwa

Dożynkom Gminnym towarzyszyły atrakcje przygotowane w ramach projektu pt. „Kraina mlekiem i miodem płynąca – edukacyjno-promocyjne warsztaty serowarskie i pszczelarskie” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Podczas imprezy zorganizowano konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z serem” (zwyciężył Sernik Królewski przygotowany przez gospodynie z miejscowości Stryj), stoiska degustacyjne z miodem, serami z mleka koziego i krowiego, stoisko promocyjne z kosmetykami na bazie miodu i mleka, wystawę uli i narzędzi używanych przez pszczelarza oraz wystawę dawnych przedmiotów gospodarstwa domowego w szczególności używanych do wyrobu masła i sera. Każdy z uczestników imprezy mógł wykonać świecę z wosku pszczelego, ubić śmietanę na masło i wypróbować naturalne kosmetyki, a przede wszystkim posmakować miodów i serów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim stowarzyszeniom i sołectwom, które wzięły aktywny udział w Dożynkach Gminnych 2018 czyniąc je atrakcyjnym i niezapomnianym wydarzeniem. Pomimo deszczowej pogody na imprezie obecnych było wielu gości i mieszkańców gminy, panował radosny nastrój niczym w „krainie mlekiem i miodem płynącej” co pozwala uznać Dożynki Gminne 2018 w Starym Zadybiu za udane.

Klikając w poniższe zdjęcie zostaną Państwo przeniesieni do galerii na naszej stronie

Dożynki Gminne 2018

powrót