Ważne:

rozmiar czcionki: A A A
|
data: 26.03.2019
imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Serwis Samorządowy PAP Lokalna Grupa Działania Lokalna Grupa Rybacka Wrota Ziemi Łukowskiej
ORZEŁ BIAŁY – patronem Szkoły Podstawowej w Czernicu
print
opublikowano: 2018-05-30 08:36:50

ORZE BIAŁY patronem Szkoły Podstawowej w Czernicu Wielkim dniem w historii Czernickiej oświaty był 28 maja br., kiedy uroczyście nadano imię szkoły Orła Białego. Uroczystość przypadła w 100 rocznicę funkcjonowania oświaty w tej miejscowości i 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość w duchu patriotycznym i chrześcijańskim rozpoczęła się Mszą Świętą, której przewodniczył Ks. Kan. Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie Marek Kot w Koncelebrze Ks. Kan. Seniora Andrzeja Olszewskiego i Ks. Wikariusza – Pawła Smarza.

Część artystyczną w wykonaniu uczniów uświetnił występ Chóru Dziecięcego GRH "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin", w składzie uczniów ze szkoły w Czernicu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb i inspekcji oraz środowiska oświatowego: Senator RP – Stanisław Gogacz, Marszałka Seniora Sejmu RP Kornela Morawieckiego, reprezentował syn Jerzy Morawiecki, Kurator Oświaty w Lublinie – Teresa Misiuk, Wizytator KO – Andrzej Kosiniec, Przewodniczący Rady Gminy – Marek Cąkała, Wójt Gminy – Zenon Stefanowski, w/w Księża, Przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole,  – Pani Zofię Grzebisz Nowicka, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Rykach – Mirosława Brasławska-Haque, Komendant Powiatowy PSP – Krzysztof Miłosz, przedstawiciele Policji i wielu innych.

Pani Dyrektor w swoim przemówieniu nawiązując do obranego przez społeczność szkolną patrona Orła Białego podkreślała jego symbolikę takich cech jak odwaga, honor i patriotyzm. Jak powiedziała to „Patron, który ma być inspiracją do kształtowania i pielęgnowania postaw patriotycznych, aby nasza młodzież poprzez rzetelna pracę i odwagę w pokonywaniu trudności, była dumna z własnych osiągnieć i osiągnieć swoich przodków. Aby nie bała się marzeń i potrafiła wzbijać wysoko ku przyszłości”. Podobnie w swoich przemówieniach do patrona nawiązywali zaproszeni goście. Wójt Gminy podkreślił, że Orzeł Biały to symbol ponadczasowy, uosabiający wartości najwyższe, związane z polskością i dążeniem do ideału. Z okazji uroczystości ufundowano sztandar szkoły i pamiątkową tablicę, której odsłonięcia dokonali Wójt Gminy i Kurator Oświaty.

Warte podkreślenia jest doskonałe przygotowanie uroczystości i dbałość o jej szczegóły co wywarło miłe wrażenie na gościach, mieszkańcach i wszystkich jej uczestnikach.

ORZE BIAŁY patronem Szkoły Podstawowej w Czernicu

(Kliknij w zdjecie aby przejść do galerii)

powrót